Domů » Blog » Z recenzí » Odvrácená strana jablka

Odvrácená strana jablka

Dobré věci nepotřebují reklamu. Kéž by to platilo i pro oblast duchovních hodnot! Ale buďme realisté. A tak rád píši toto přátelské uvedení knihy Na druhé straně jablka básníka Jiřího Kukaně. Pokud vás taková věc překvapuje, pak vězte, že kdysi to bylo obvyklé.

V době, kdy zdaleka nejsou v módě dobrodružství zámořských cest a kdy červivost připadá našemu oblému svědomí všední, objevují se v exkluzivní džungli poezie (plné syčících hadů) stále ještě dobrodruzi, Quijotové, svatí Jiří, zápasící s draky, aby podstoupili krajně nejistou cestu za odvrácenou stranou světa. Od biblických dob není ve sféře básnické imaginace většího symbolu než jablko.

"Pravdu jablka zkus vyslovit", píše v jedné krásné básni moudrý Středoevropan R. M. Rilke. A básník Jiří Kukaň po pětileté odmlce od debutu se probíjí na odvrácenou stranu, aby přistihl červa in flagranti při zatím nerušené žravosti.

Jiří Chum, Jihočeská pravda 3.10.1989

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace